27 lutego 2020 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się piąta konferencja z cyklu „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”. Projekt organizowany jest przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Polskim Funduszem Rozwoju oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Celem konferencji jest wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy, wzbogacać sprawdzone działania o komponent innowacyjnych technologii.

Jako przykłady dobrych praktyk w naszym regionie, Prodziekan Wydziału technicznego dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas prezentowała dwa projekty B+R realizowane na Wydziale Technicznym tj. „Hybrydowy system inteligentnej diagnostyki modeli prognostycznych” oraz „StreetLAIT – System zdalnej kontroli infrastruktury oświetleniowej z wykorzystaniem analizy obrazu i analityki predykcyjnej”.

Podczas konferencji została przedstawiona także oferta dotycząca finansowania innowacyjnych projektów w ramach transformacji cyfrowej w Polsce takich instytucji jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, GovTech, NASK, Polski Fundusz Rozwoju oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny.