W pracowni prowadzone są badania rozwojowe w zakresie projektowania i programowania przemysłowych systemów sterowania, integracji ich z systemami komunikacji, integracji układów sterowania z elementami pomiarowymi i wykonawczymi. Laboratorium wyposażone będzie w wysokospecjalistyczne stanowiska programowania sterowników PLC firmy Siemens, stanowiska konfiguracji i programowania działania sieci przemysłowych oraz stanowiska do testowania pracy urządzeń automatyki.

Wyposażenie:

• Linia przemysłowa umożliwiająca modelowanie zautomatyzowanych instalacji przemysłowych o różnych stopniach skomplikowania. Linia produkcyjna jest modularnym systemem, który można stosować z wielką elastycznością oraz z łatwością rozbudowy. Oznacza to, że system może zostać złożony biorąc pod uwagę bieżącą wiedzę uczniów/studentów oraz być rozbudowywanym wraz ze wzrostem ich wiedzy.
  • System szkoleniowy składa się z 8 stacji, które również mogą działać niezależnie. Dopuszczalne jest rozbudowanie o dodatkowe stacje. Koncepcja wykorzystuje tagi RFID do przechowywania informacji o samym produkcie i umożliwia komunikację między stacjami co jest m.in. jednym z istotnych elementów rozwiązań Przemysłu 4.0. Każda stacja spełnia jedno lub więcej zadań. Powinna istnieć możliwość rozszerzania systemu o dodatkowe czujniki oraz elementy wykonawcze a wejścia i wyjścia cyfrowe powinny być dostępne na listwach przyłączeniowych.
  • Stacje:
    • Stacja magazynowania i transportu (dolny element produkcji)
    • Stacja składowania i montażu (górny element produkcji)
    • Stacja montażowa systemu mocowania elementów produkowanych
    • Stacja pomiaru, jakości wytworzonych elementów
    • Stacja nawiercania i kontroli
    • Stacja wysokiego składowania.
    • Stacja kontroli i zarządzania (system WinCC)

Możliwości badawcze i usługi dla przemysłu:

• projektowanie i modernizacja systemów sterowania urządzeniami i procesami przemysłowymi z wykorzystaniem aparatów automatyki i wizualizacji,
  • opracowywanie innowacyjnych urządzeń i procesów przemysłowych, wykorzystujących systemy sterowania i wizualizacji,
  • analizy i ulepszanie programów i systemów sterowania automatycznego, kontrola i optymalizacja zużycia materiałów produkcyjnych i energii,
  • zmniejszanie kosztochłonności procesów przemysłowych przez redukcję zużycia energii i zasobów
  • zwiększanie efektywności ekonomicznej procesów przemysłowych przez optymalizację czasu i efektywności kosztowej procesów
  • szkolenia kadry automatyków, służb utrzymania ruchu i mechatroników w zakresie projektowania, programowania, montażu i utrzymania systemów automatyki PLC na poziomie dobranym do rzeczywistych potrzeb uczestników,
  • udział w pracach nad modernizacją istniejących oraz projektowaniem nowych systemów automatyki,
  • współpraca w zakresie optymalizacji procesów sterowania pod kątem oszczędności zasobów i energii, redukcji kosztochłonności i optymalizacji szybkości wytwarzania,
  • współpraca w zakresie realizacji innowacji procesowych i produktowych, obejmujących systemy sterowania automatycznego i wizualizacji procesów.