Baner gora

Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża, Lubuska Organizacja Pracodawców, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Lubuski Klaster Metalowy oraz Gorzowski Ośrodek Technologiczny

ZAPRASZAJĄ

na doroczne spotkanie nauki i biznesu w ramach międzynarodowej konferencji

„Nowoczesne technologie w przemyśle”

 

01-02.12.2022 r. Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

W ramach konferencji zaplanowano następujące bloki tematyczne:

1. "Kierunki zmian branży energetycznej", która obejmie wybrane aspekty rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii w kontekście neutralności klimatycznej,

2. "Nowoczesne technologie w informatyce", która obejmuje bezpieczeństwo danych, zastosowania sztucznej inteligencji, metody programowania, przemysłowe zastosowania informatyki lub pokrewne,

3. "Inżynieria wytwarzania i konstrukcje maszyn", która obejmuje techniki wytwarzania, konstrukcje maszyn, inżynierię materiałową oraz pokrewne.

Szczegóły wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na stronie: technologieprzyszlosci.ajp.edu.pl

Program konferencji

 

Sponsorzy:

Banwe dol

 

 

 

W dniu 17.11.2022 roku studenci kierunku Informatyka na Wydziale Technicznym odbyli wizytę studyjną w NCDC S.A. Jest to duńsko-polska firma informatyczna, która powstała w 1997 r. i ma główną siedzibę w Szczecinie. Zajmuje się rozwijaniem i utrzymaniem oprogramowania dla branży ubezpieczeniowej na całym świecie, a także tworzeniem własnych rozwiązań dla tego sektora. Zatrudnia 140 pracowników i jako jedna z pierwszych firm w Polsce wprowadziła 4-dniowy tydzień pracy. Organizatorem wizyty ze strony Wydziału Technicznego była Pani dr inż. Magdalena Krakowiak. 

Podczas wizyty studenci brali udział w trzech spotkaniach tematycznych:

  • Prezentacja działalności firmy ze szczególnym uwzględnieniem autorskiego programu praktyk dla studentów House of Talents.
  • Prowadzenie projektów z zastosowaniem metodologii Scrum.
  • Praktyczne użycie baz.

A wszystko to w pięknych stylowych wnętrzach siedziby firmy. W ich aranżację zostały wkomponowane, odkryte w trakcie budowy, fragmenty XVIII-wiecznego muru ceglanego Fortu Prusy.   

10.wyjście

4.Scrum

5.scrum

1.Bazy danych

2. Bazy danych

 

 

 

Uczniowie klasy 3c po raz drugi podjęli się wyzwania, jakie zostawił dla nich Ignacy Łukasiewicz z ogólnopolskiego programu „Być jak Ignacy”.  Tym razem zmierzyli się z tematem dotyczącym wody i jej wyporności. W zajęciach wspomagał nas wyjątkowy gość specjalny Pani Prodziekan Anna Fajdek-Bieda z Wydziału Technicznego AJP w Gorzowie Wlkp. Uczniowie poznali bliżej postać Stefana Drzewieckiego, który był WIELKIM WAŻNYM WYNALAZCĄ. To właśnie on wynalazł okręt podwodny o napędzie elektrycznym, kilometromierz dla pociągów, dromograf i jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej. Uczniowie zainspirowani wielkim naukowcem zbudowali podwodny okręt i okręt w butelce. Jak wiadomo każdy okręt podwodny musi mieć odpowiedni napęd więc trzecioklasiści wykonali balonowy napęd. Oczywiście podczas zajęć nie zabrakło również doświadczeń. Mali naukowcy sprawdzali co pływa, a co tonie. Zrobili również swoje papierowe łodzie i poddali je próbie, czy przypadkiem nie zatoną. Trzecioklasiści podzieleni na grupy samodzielnie stworzyli wodoodporny i nietonący pojemnik na zapałki, kuchenny pojemnik na sypką żywność i kubek z butelki. Na zakończenie zajęć Pani Ania Fajdek-Bieda pokazała nam sztuczkę z pływającym spinaczem. Jak się okazało to doświadczenie wcale nie było takie łatwe do wykonania. Natomiast uczniowie dzielnie podejmowali próby wykonania go i niektórym to fantastycznie wychodziło.  Podczas zajęć było dużo śmiechu i świetnej zabawy. Po raz kolejny z Panią Anią Fajdek-Bieda udowodniłyśmy uczniom, że nauka wcale nie musi być nudna :-)

 

20221123 102433

20221123 095449

20221123 104515

Uwaga Studenci Wydziału Technciznego,

jesli macie innowacyjny pomysł na biznes, ale brak Wam doświadczenia, wiedzy, nie macie odwagi lub nie wiesz od czego zacząć? Zrób pierwszy krok i postaw na rozwój z Gorzowskim Ośrodkiem Technologicznym. Rusza kolejny nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości, a wraz z nim konkurs Start-up 1.0. 

Weź udział w konkursie Start-up 1.0 i zyskaj możliwość realizacji marzeń na preferencyjnych warunkach. Najlepsza idea zgłoszona do konkursu będzie realizowana przy szczególnym wsparciu. Do dyspozycji zwycięzcy przez rok będzie w pełni wyposażone biuro oraz pomoc mentora w tworzeniu firmy, realizacji pomysłu i poszukiwaniu odpowiedniego modelu biznesowego do urzeczywistniania innowacyjnych idei.

Szczegóły na stronie: http://www.gotechnology.pl/post-ekspercki/article/wystartuj-ze-start-upem

20220929 gorzow roll up1

images W dniu 17.11.2022 studenci II roku informatyki oraz III roku energetyki wzięli udział w spotkaniu prezentującym  sieć Showroomów Innowacji IoT łącząc Katowice, Gorzów Wielkopolski i Radom, który prezentuje rozwiązania skupione na Przemyśle 4.0. SPotkanie obydło się w Inkubatorze Przedsiębiorczości Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.

W trakcie wizyty studenci mięli okazję zwiedzić Inkubator, który zapewnia nie tylko nowoczesną infrastrukturę, w której dojrzewać będą nowe biznesy i powstawać nowe pomysły, ale także oferowane jest wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania funduszy na jej rozwój. Z punktu widzenia studentów bardzo ważne było poznanie możliwości tworzenia start-upów. Inkubator Przedsiębiorczości oferuje preferencyjne warunki finansowe. W pierwszym roku, firmy za wynajem powierzchni biurowej będą pokrywać 75% ceny podstawowej za metr kwadratowy, w drugim 85%, dopiero w trzecim roku 100% kosztu wynajmu. 

Co istotne niedawne otwarcie Inkubatora Przedsiębiorczości to tylko pierwszy krok, jaki podejmuje Gorzów Wlkp. w celu wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. Nowoczesne, komfortowe przestrzenie to idealne warunki ro rozwoju swojego biznesu, ale w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy potrzebują dużo szerszego wsparcia, które w tym miejscu właśnie się realizuje. Sieć powiązań biznesowych, szczególnie na poziomie ponadregionalnym oraz dostęp do wiedzy i ekspertów to realne wsparcie jakie zapewnia utworzenie Oddziału Showroomu Innowacji IoT właśnie w Inkubatorze. Shworoomy koordynowane przez Polski Klaster IoT i AI SINOTAIC, skupione na szeroko rozumianym Internecie Rzeczy szczególnie w obszarze Smart City, tworzą ciągle rozwijającą się w Polsce sieć, dzięki której lokalne firmy technologiczne zyskują możliwość prezentacji swoich rozwiązań tak w fizycznych przestrzeniach jak na platformie cyfrowej. Bo co ważne - Showroom  Innowacji IoT ma charakter Living Labu, więc również jest przestrzenią testową dla startupów i tych spółek technologicznych, które do rozwoju potrzebują właśnie tzw. Proof of Concept. Dziś sieć Showroomów Innowacji IoT łączy Katowice, Gorzów Wielkopolski i Radom, który prezentuje rozwiązania skupione na Przemyśle 4.0.

20221117 09593920221117 104234

20221117 110957