1. Automatyka przemysłowa i robotyka

Charakterystyka studiów

Celem studiów jest przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności z zakresu inżynierii systemów automatyki przemysłowej oraz podstaw robotyki. W szczególności cel ten obejmuje zapoznanie studentów Studium z zasadami stosowania nowoczesnych rozwiązań, systemów i urządzeń automatyki przemysłowej, z problematyką projektowania i opracowywania programów dla urządzeń automatyki i robotów przemysłowych, z zadaniami utrzymania ruchu i diagnostyki oraz z elementami wizualizacji procesów i zasadami realizacji interakcji systemu automatyki z użytkownikiem. W trakcie realizacji zajęć słuchacze otrzymają podstawową wiedzę z zakresu podstaw projektowania i działania systemów automatyki, w szczególności w zakresie systemów wbudowanych i mikrosystemów sterujących, technik uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, podstaw programowania robotów, budowy systemów automatyki ze sterownikami PLC i panelami operatorskimi HMI. Nabędą także umiejętności programowania takich systemów i robotów, opanują techniczny język angielski w zakresie pracy z systemami automatyki i robotyki oraz zrealizują szereg praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów PLC i robotów przemysłowych.

Zajęcia będą się odbywały w formie wykładów, zajęć laboratoryjnych i ćwiczeń.

Sylwetka absolwenta

Studia podyplomowe Automatyka przemysłowa i podstawy robotyki kierowane są do absolwentów wyższych uczelni kierunków technicznych w dziedzinach automatyki i pokrewnych, w celu poszerzenia i aktualizacji wiedzy i umiejętności zawodowych. Absolwenci Studium uzyskają przygotowanie do pracy inżynierskiej w zakresie:

  • projektowania i nadzoru nad realizacją najnowocześniejszych systemów automatyki przemysłowej z wykorzystaniem sterowników PLC i stanowisk zrobotyzowanych.
  • projektowania i weryfikacji działania programów dla sterowników PLC oraz robotów,
  • nadzorowania prac w zakresie utrzymania ruchu systemów automatyki i robotyki,
  • oceny stanu technicznego i planowania modernizacji systemów,
  • pracy z angielskojęzyczną dokumentacją techniczną, systemami pomocy wbudowanymi do oprogramowania inżynierskiego oraz z anglojęzycznymi zasobami internetowymi.

Absolwent będzie przygotowany do pracy:

  • w przedsiębiorstwach wykorzystujących zautomatyzowane systemy sterowania PLC i stanowiska zrobotyzowane,
  • na stanowiskach programowania systemów PLC i HMI oraz programowania robotów,
  • w działach dokonujących modernizacji systemów sterowania automatycznego i realizujących zadania utrzymania ruchu.


2. Diagnostyka pojazdów

Charakterystyka studiów

Celem studiów jest przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności z zakresu technicznych i prawnych aspektów diagnostyki pojazdów samochodowych. W szczególności zapoznanie słuchaczy z problemami związanymi z prowadzeniem przeglądów technicznych pojazdów, analizy sygnałów diagnostycznych w tym diagnostyki pokładowej oraz prawnych aspektów związanych z diagnostyką pojazdów samochodowych w tym w szczególności podstaw prawnych dopuszczenia pojazdu do ruchu. W ramach programu słuchacze otrzymają podstawową wiedzę z zakresu budowy pojazdów, układów napędowych, diagnostyki pojazdów oraz elektronicznych systemów montowanych w samochodach. Zajęcia będą obejmowały zagadnienia związane z pojazdami samochodowymi wyposażonych spalinowe, hybrydowe oraz elektryczne układy napędowe.

Zajęcia będą się odbywały w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów.

Sylwetka absolwenta

Studia podyplomowe diagnostyka pojazdów skierowane są głównie do absolwentów wyższych uczelni kierunków mechanicznych, a także kierunków pokrewnych, w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych. Absolwenci studiów podyplomowych diagnostyka pojazdów uzyskają odpowiednie przygotowanie do pracy:

  • inżynierskiej i badawczej w zakresie budowy i eksploatacji pojazdów, obsługi technicznej i napraw pojazdów,
  • w zakładach zaplecza technicznego i diagnostycznego pojazdów,
  • w ocenie stanu technicznego środków transportu i obsługi systemów diagnostycznych i urządzeń obsługowo-naprawczych pojazdów, transportu samochodowego,
  • w organizacji i prowadzeniu prac badawczych w zakresie diagnostyki, eksploatacji i trwałości pojazdów.

Absolwent będzie przygotowany do pracy:

  • w nowoczesnych stacjach diagnostyczno-naprawczych,
  • renomowanych serwisach samochodowych.