DNI ADAPTACYJNE

 

DNI ADAPTACYJNE dla studentów I roku w r.a. 2024/2025

Dla studentów studiów stacjonarnych:

DATA: 27.09.2024 r. o godz. 11.00

MIEJSCE: Aula im. prof. Stanisława Kirkora przy ul. Fryderyka Chopina 52., bud. 5

 

Dla studentów studiów niestacjonarnych i "26+":

WYDZIAŁ TECHNICZNY

DATA: 4.10.2024 r. o godz. 16:00

MIEJSCE: Aula im. prof. Stanisława Kirkora przy ul. Fryderyka Chopina 52., bud. 5

W dniach 11-13 września w Ostrawie miała miejsce 11 Międzynarodowa Konferencja Naukowo-
Ekspercka Międzynarodowego Towarzystwa TEAM, która odbyła się pod auspicjami Dziekana Wydziału
Mechanicznego Politechniki (VŠB-TUO), prof. Roberta Čepa, Kierownika Katedry Obróbki Skrawaniem,
Montażu i Metrologii Inżynieryjnej, prof. Jany Petrů i Prezesa Towarzystwa TEAM,
prof. Dražana Kozaka.
Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe TEAM (Technique Education Agricutulture Management)
zostało założone w 2009 r. w celu zapewnienia środkowoeuropejskiemu forum akademickiemu
większego zorientowania na praktykę, w celu wzbudzenia zainteresowania naukami technicznymi,
edukacyjnymi, rolniczymi i zarządzania. Utworzenie sieci miało na celu zebranie laboratoriów
akademickich, organizacji publicznych i podmiotów przemysłowych w celu dzielenia się nowymi
wynikami naukowymi i najlepszymi praktykami w celu zbudowania wspólnej środkowoeuropejskiej
kultury naukowej w nominowanych dziedzinach. TEAM Society ma następujące cele:
− promowanie działalności badawczej stosowanej w celu połączenia uniwersytetu i przemysłu,
− rozpowszechnianie informacji naukowych,
− rozwijanie międzynarodowej sieci badawczych.
Jednym z głównych osiągnięć jest organizacja konferencja TEAM Society, która jest poświęcona
wymianie doświadczeń i wzajemnemu uczeniu się. W tegorocznej Konferencji wzięło udział ponad 150
uczestników z ośrodków badawczych i uniwersytetów z całego świata.

Wykłady kluczowe poprowadzili:
− prof. Gabrielle Tuijthof z University of Twente,
− prof. Munish Gupta z Politechniki Opolskiej,
− prof. Jan Olaf Baden z Wuerttemberg Cooperative State University (DHBW),
Wśród uczestników znaleźli się także pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Technicznego naszej
Uczelni.
Dr hab. inż. Andrzej Perec, Prof. AJP w sesji Advanced Manufacturing Processes wygłosił referat pt.
Abrasive Water Jet process optimization using the Combined Compromise Solution (CoCoSo)
method (Optymalizacja procesu obróbki strugą wodno-ścierną przy użyciu metody łączonych
rozwiązań kompromisowych (CoCoSo)).

Dr inż. Elżbieta Kawecka zaprezentowała wyniki swoich badan na temat Using the Dragonfly Optimization Algorithm in the Abrasive Water Jet Cutting Process (Wykorzystanie algorytmu optymalizacyjnego ważki w procesie cięcia strugą wodno-ścierną).

Natomiast dr inż. Magdalena Krakowiak przedstawiła efekty pracy naukowej na temat Using database server programming mechanisms for modelling of the control parameters chosen machining process parameters (Wykorzystanie mechanizmów programowania serwera bazy danych do modelowania parametrów sterowania wybranych parametrów obróbkowych). Największym zainteresowaniem cieszył się wykład profesora Konrada Wegenera, wieloletniego dyrektora Instytutu Obrabiarek i Narzędzi Skrawających na Politechnice Federalnej w Zurychu. Jego badania koncentrują się na obrabiarkach, procesach produkcyjnych i łańcuchach procesowych, a także metodach rozwoju, oceny i optymalizacji maszyn produkcyjnych. Celem jego nauczania jest budowanie podstawowych kompetencji i umiejętności w zakresie rozwoju obrabiarek i procesów produkcyjnych, a także wdrażania strategii produkcyjnych w środowisku przemysłowym. Transfer metod i wyników jego badań naukowych do przemysłu jest jedną z misji i jest realizowany za pośrednictwem Centrum Doskonałości Inspire, projektów przemysłowych, dogłębnej i zorientowanej na praktykę edukacji inżynierów oraz seminariów i sympozjów dla i z przemysłem. Pod jego kierownictwem opracowano i zbudowano między innymi duże maszyny spawalnicze do budowy okrętów i samolotów, maszyny spawalnicze i tnące dla przemysłu samochodowego oraz maszyny do cięcia tkanin. Tematem wystąpienia prof. Wegenera na tej konferencji była Biological Transformation of Manufacturing (Biologiczna transformacja produkcji). Z prof. Wegenerem od ponad 10 lat współpracuje prof. AJP Andrzej Perec z Wydziału Technicznego, głównie w zakresie Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. W czasie dyskusji podczas konferencji pojawiła się możliwość podjęcia szerszej współpracy z ETH Zurich, która w rankingach światowych plasuje się na pierwszym miejscu wśród uczelni na kontynencie europejskim. Współpraca dotyczyłaby zarówno wymiany studentów I, II a zwłaszcza III stopnia jak i możliwości odbywania staży naukowych i uczestnictwa w szkołach letnich i innych programach badawczych. Wydział Techniczny dysponuje nowoczesnym instrumentarium badawczym i po uruchomieniu zakupionego systemu do cięcia wysokociśnieniową strugą wody (co nastąpi niebawem), będzie możliwe podjęcie takiej współpracy.

 Tematyka przedstawiona zarówno przez dr inż. E. Kawecką jak i dr inż. M. Krakowiak także doskonale wpisuje się w tematykę badawczą prowadzoną w Szwajcarii pod kierunkiem prof. K. Wegenera.

Journal of Engineering 360 (JoE 360) to czasopismo recenzowane, międzynarodowe, z otwartym dostępem, publikowane co rok on-line.  Celem czasopisma jest zachęcenie badaczy do popularyzacji swoich badań, eksperymentów, obliczeń, doświadczeń w tematach związanych z procesami i systemami występującymi w inżynierii mechanicznej, materiałowej, energetycznej, informatycznej, chemicznej jak również w procesach produkcyjnych oraz pokrewnych dziedzinach inżynierskich.

Najważniejsze informacje dotyczące czasopisma:

  • Strona czasopisma: https://journalofengineering360.ajp.edu.pl/
  • e mail do kontaktu z Redakcją:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Platforma przesyłania artykułów: aby przesłać artykuł, zarejestruj się na platformie pod adresem https://editors.publisherspanel.com/ppanel/index
  • Częstotliwość publikacji:czasopismo ukazuje się raz w roku w formie elektronicznej.
  • Opłaty za publikację: publikacje w czasopiśmie są bezpłatne.
  • Akceptowane języki:akceptowane są artykuły zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
  • Proces recenzji:nadesłane artykuły są recenzowane przez co najmniej dwóch recenzentów i przechodzą procedurę antyplagiatową.
  • Punktacja ministerialna: w pierwszym wydaniu czasopismo będzie miało numer e-ISSN (dotyczy czasopisma) oraz ISBN (dotyczy monografii). Daje to możliwość uzyskania 20 pkt. MNiSW.
  • Przypisanie DOI:artykuły zaakceptowane do publikacji otrzymają numery DOI.
  • Terminy składania artykułów: pierwszy numer wydania planowany jest na listopad. Zachęcamy do nadsyłania do październikaartykułów, które po przejściu procedur wydawniczych będą wydane w pierwszym numerze czasopisma.

Zachęcamy do współpracy i zapraszamy do nadsyłania swoich prac

Redakcja JoE360453507557_998896695357564_1062792245518752795_n.jpg

Na międzynarodowej konferencji pt. 32nd International Conference on Information Systems Development (ISD2024) w Gdańsku, w dniach 26–28 sierpnia 2024 r., pracownicy WT w zespole Łukasz Lemieszewski, Marek Nowak i Jarosław Becker zaprezentowali wyniki badań pt. “Polish Sign Language Gestures to Text Conversion Using Machine Learning”.

W referacie autorzy przedstawili innowacyjne podejście do problemu tłumaczenia gestów Polskiego Języka Migowego (PJM) na tekst. Podkreślili, że choć w Polsce żyje około 50–100 tysięcy osób niesłyszących, brakuje efektywnych narzędzi do konwersji PJM na tekst, co utrudnia ich komunikację z resztą społeczeństwa.

Podczas wystąpienia Łukasz Lemieszewski omówił koncepcję inteligentnej aplikacji, która ma za zadanie przetwarzać PJM z nagrań wideo lub transmisji na żywo, wykorzystując hybrydowe modele głębokich sieci neuronowych. Badania bazowały na wcześniejszych rozwiązaniach dotyczących innych języków migowych, a następnie wybrano i przeszkolono najlepszy model na zbiorze danych PJM (Polskiego Języka Migowego), wykorzystując techniki transferu wiedzy z MS American Sign Language.

 IMG_5610.jpeg

IMG_5605.jpeg

IMG_5601.jpeg

Nowy patent na Wydziale Technicznym autorstwa Prof dr hab. inż. M. Urbaniaka, Prof dr hab. inż. W. Kacalak i Dr inż. M. Jasiński.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z szczegółami

Pat