Otwarcie laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens”
W dniu 02 kwietnia 2024 r. na Wydziale Technicznym AJP odbyła się uroczystość otwarcia laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens”. Laboratorium wyposażone zostało w urządzenia mechatroniczne, pozwalające na włączenie Uczelni do międzynarodowego programu Siemens Mechatronic System Certification Program - SMSCP. Program ten posiada trzy poziomy, z których obecnie Uczelnia prowadzi dwa pierwsze.
Udział w programie SMSCP wymagał dostosowania programów nauczania na Wydziale Technicznym do określonych wymagań co do treści i poziomu nauczania. Kursy te realizowane są na kierunkach Automatyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn pierwszego stopnia, przy wsparciu i we współpracy z Zespołem Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim.
Zaliczenie kursów programu SMSCP pozwoli studentom oraz wybranym uczniom ZSE na zakwalifikowanie się do udziału w egzaminie, przeprowadzanym on-line przez centrum edukacyjne Siemens i uzyskanie certyfikatów:
- Siemens Certified Mechatronic System Assistant na poziomie pierwszym
oraz
- Siemens Certified Mechatronic System Associate na poziomie drugim.
W chwili obecnej przygotowujemy pierwszych kandydatów do egzaminów. Zaplanowane są one na koniec roku akademickiego 2023-24 oraz początek roku 2024-25.
W uroczystości wzięli udział JM Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim – prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, z ramienia Siemens (oddział polski) pani Ewa Mikos-Romanowicz Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Government Affairs”, z ramienia firmy dostarczającej maszyny i szkolenia pan Maciej Antonik Prezes współzałożyciel i Edu4Industry. Z Wydziału Technicznego AJP, Dziekan Prof. AJP, dr hab. Jarosław Becker, dr inż. Wojciech Zając koordynator otwartego laboratorium, dr inż. Grzegorz Andrzejewski i mgr inż. Artur Karasiński certyfikowani trenerzy Laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens”, mgr inż. Grzegorz Remiszewski oraz mgr Mariusz Kowalski. Uroczystość podpisania umowy prowadził Prodziekan WT dr inż. Łukasz Lemieszewski.
Programować każdy może
W dniu 27 marca 2024 r. odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu "Programować każdy może" organizowanego przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim dla uczniów lubuskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Patronat nad konkursem objeli Wojewoda Lubuski, Marszałek Województwa Lubuskiego, JM Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Kurator Lubuski.
Głównymi założeniami konkursu jest rozwijanie i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz weryfikacja własnych
umiejętności programistycznych a także rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia wśród uczniów w województwa lubuskiego.
Do konkursu zgłosiło się 74 uczestników z szkół z całego województwa sprawdzając swoje umiejętności i wiedzę w zakresie algorytmiki i programowania w językach C++ lub Python. Konkurs odbył się w dwóch etapach, eliminacji które pozwoliły wyłonić 20 finalistów, oraz finału.
Laureaci w kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce - Patryk Pilarz
2 miejsce - Wiktor Lacroix
3 miejsce - Michał Graś
Laureaci w kategorii szkół ponadpodstawowych:
1 miejsce - Bartłomiej Koberski
2 miejsce - Artur Weber
3 miejsce - Oskar Weber
Laureaci oprócz bonów pieniężnych ufundowanych przez JM Rektor AJP i Wojewodę Lubuskiego oraz wszyscy finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Kuratora Lubuskiego, Lubuskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz gorzowskie firmy RAMBIT i BZ-SYSTEM.
Laureaci szkół podstawowych uzyskali zaświadczenia gwarantujące 2 punkty rekrutacyjne zgodnie z Zarządzeniem NR 16/2024 Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025.
Gorzowskie Targi Edukacyjne
W dniu 19 marca 2024 r. pracownicy Wydziału Technicznego i Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego wraz z działem Promocji AJP wzięli udział w Gorzowskich Targi Edukacyjnych. Jedną z atrakcji stoiska była prezentacja zaawansowanych dronów, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród odwiedzających. Wydział reprezentowali Prodziekan WT dr inż. Łukasz Lemieszewski oraz Laborant inż. Jan Kołaciński.
Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Technicznego w Koszycach
W dniu 26 lutego 2024 r. na wydziale Technicznym AJP odbyło się spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Technicznego w Koszycach na Słowacji Panią prof. dr hab. Aleną Andrejovską i prof. dr hab. Jozefem Glovą. Wydział reprezentowali Prodziekan dr inż. Łukasz Lemieszewski i dr inż. Robert Barski.
Wydział realizuje wspólnie z TUKE projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS pt.: Kształcenie w kierunku ekologicznego Przemysłu 4.0 - wzmocnienie potencjału kadr.
Spotkanie poświęcone było omówieniu możliwości dalszej współpracy w ramach realizacji projektów międzynarodowych realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej finansowanych w ramach programów Erasmus, CEEPUS oraz w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa.
Szczególnie interesujące były omówione zagadnienia związane z możliwościami uruchomienia wymiany studentów i pracowników naszych Uczelni.
Wizyta studyjna w przedsiębiorstwie Foxy ICT w Kostrzynie nad Odrą
W dniu 27.01.24 studenci czwartego roku mechaniki i budowy maszyn studiów zaocznych pierwszego stopnia oraz pierwszego roku informatyki studiów zaocznych drugiego stopnia wraz z Panią Doktor Eweliną Gutowską odbyli wizytę studyjną w przedsiębiorstwie Foxy ICT w Kostrzynie nad Odrą.
Podczas wizyty studenci mogli zobaczyć cały proces produkcji papieru toaletowego, chusteczek i ręczników papierowych oraz zapoznać się ze znajdującym się w hali produkcyjnej centrum Lean. Pod koniec wizyty studenci dostali torbę z wyrobami marki własnej FOXY. Studenci byli pod ogromnym wrażeniem znajdującego się tam sprzętu oraz automatyzacji w fabryce. Dzięki uprzejmości przedsiębiorstwa Foxy ICT oraz kierownikowi Panu Grzegorzowi Bieruta mogli odbyć wizytę studyjną w sobotę.