W dniu 8 stycznia studenci Wydziału Technicznego wzięli udział w dwóch wykładach pt. Ataki w cyberprzestrzeni studium przypadków oraz Cyberbezpieczeństwo-Cyberhigiena w ramach Akademii CYBER.MIL. Wykłady poprowadził ppor. mgr inż. Piotr Juszczak.  

Na wykładach analizowano znane ataki hakerskie i ich skutki, przedstawiając studium przypadków wystąpienia realnych incydentów bezpieczeństwa. Omawiano również najnowsze trendy i zagrożenia w cyberprzestrzeni, takie jak ransomware, phishing, ataki DDoS itp. Zaprezentowano najlepsze praktyki oraz narzędzia służące do zapewnienia cyberbezpieczeństwa i utrzymania właściwej cyberchigieny. Dyskutowano na temat tworzenia skutecznych strategii ochrony przed atakami oraz reagowania na incydenty naruszenia bezpieczeństwa. Przedstawiono rolę i znaczenie ciągłego podnoszenia świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród użytkowników. Omówiono regulacje prawne i standardy obowiązujące w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Odbyły się również warsztaty praktyczne demonstrujące metody wykrywania i zapobiegania atakom oraz utrzymywania wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa.

 

 

  logo OWT04 stycznia 2024 r. na Wydziale Technicznym odbyły się zawody okręgowe w ramach 50 Olimpiady Wiedzy Technicznej Inżynieria w elektroenergetyce. Przed rozpoczęciem zawodów uczestnicy mieli okazję zwiedzić laboratoria Wydziału Technicznego. Podczas zawodów uczestnicy rozwiązywali zadania tematyczne z obszaru inżynierii w elektroenergetyce. Podczas zawodów obecni byli przedstawiciele Lubuskiego Okręgowego Komitetu OWT:

- prof. UZ dr hab. inż. Andrzej Pieczyński (przewodniczący, Prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego),

- mgr inż. Waldemar Olczak (wiceprzewodniczący, Prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Polskich Technicznej)

- dr inż. Grzegorz Andrzejewski (Wiceprzewodniczący, przedstawiciel Wydziału Technicznego)

- mgr inż. Mirosław Gruszecki (sekretarz, przedstawiciel Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa)

- dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas (członek komitetu, przedstawiciel Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego PNP Sp. z o. o.)  

oraz przedstawiciele Wydziału Technicznego:

- prodziekan dr inż. Łukasz Lemieszewski

- dr inż. Wojciech Zając

- mgr inż. Artur Karasiński

- Jan Kołaciński.  

Gratulujemy uczestnikom udziału w II etapie oraz życzymy sukcesu i przejścia do etapu ogólnopolskiego. 

 
 

Miło nam poinformować, iż w dniach od 17 do 22 listopada na Wydziale Technicznym odbywały się egzaminy państwowe na uprawnienia budowlane prowadzone przez Lubuską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Egzaminy w formie pisemnej i ustnej obejmowały spejalności:

- konstrukcyjno - budowlaną,
- inżynierię hydrotechnicznę
- inżynierię drogową
- inżynierię mostową
- inżynierię kolejową
- instalacje sanitarne
- instalacje elektryczne
- instalacje telekomunikacyjne.
Wszytskim osobom, które zdały egzaminy gratulujemy i jednocześnie zachęcamy kolejnych absolwentów Wydziału Technicznego do kontaktu z Lubuską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa i ubieganie się o tak istotne w pracy inżyniera uprawnienia: https://lbs.piib.org.pl/
 
 

 

PythonDrodzy Studenci, zapraszamy chętne osoby na bezpłatny kurs języka PYTHON - od podstaw, więc można być studentów również innych kierunków niż informatyka:) Zaplanowano dwie grupy po max. 30 studentów. Daty kursu oraz rejestracja znajdują się pod adresem: https://forms.office.com/e/0Ljh7w0ar2
Pozdrawiam Aleksandra Radomska-Zalas