1.JPG

W dniu 23.05.2024 r nasi studenci szkoły doktorskiej byli uczestnikami XLV Studenckiej Konferencji Naukowej pt. „Potencjał innowacyjny w inżynierii materiałowej i zarządzaniu produkcją” organizowanej przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej.
Zaprezentowane tematy to:
1. Marcin Kłos „Wpływ temperatury wstępnej i międzyściegowej na czas wykonania doczołowego złącza ze staliS960QL”.
2. Paweł Zmorkowski „Zastosowanie modelu diagnostycznego wykorzystującego sygnały drganiowe w ocenie stanu warstwy wierzchniej łożysk tocznych”.
3. Dariusz Perkowski „Wpływ wykorzystania gazów obróbkowych w procesie cięcia przedmiotów obrabianych na dokładność kształtu”.
Wystąpienie Pana Pawła było docenione przez ekspertów i zostało wyróżnione. Gratulujemy!
Życzymy dalszych sukcesów naszym studentom
Zdjęcie_WhatsApp_2024-05-27_o_18.05.42_79a30765.jpgZdjęcie_WhatsApp_2024-05-27_o_18.14.25_22a54fe5_1.jpgZdjęcie_WhatsApp_2024-05-27_o_18.06.19_b1f63bbd.jpgZdjęcie_WhatsApp_2024-05-27_o_18.30.38_6595ef01.jpgZdjęcie_WhatsApp_2024-05-28_o_11.57.31_831b9f17.jpg

W dniu 17 maja 2024 r. na Wydziale Technicznym odbyło się seminarium dla studentów naszej Uczelni. Tematyka dotyczyła zaawansowanych technologii wytwarzania w szczególności technologii waterjet, czyli wysokociśnieniowej strugi wody. Technologia ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem studentów, pracowników naukowych i otoczenia przemysłowego. Organizatorami ze strony Wydziału Technicznego byli prof. AJP dr hab. inż. Andrzej Perec, pani dr inż. Elżbieta Kawecka oraz pani dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas z Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.

Obraz1.jpg

Goście zagraniczni i gospodarze. Od lewej: Andrzej Perec, Elżbieta Kawecka, Wiktor Stępień, Frank Pude, Greg Galecki, Akash Nag, Łukasz Lemieszewski, Sergej Hloch.

Prelegentami byli uznani przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych
i biznesu. Seminarium otworzył prodziekan Wydziału Technicznego, dr inż. Łukasz Lemieszewski.

Pierwszy mówcą był prof. dr inż. Greg Galecki z Wydziału Inżynierii Górniczej Missouri University of Science and Technology w Rolla, Missouri, USA, wieloletni dyrektor Waterjet Laboratory. Wygłosił on wykład pod tytułem:

Multidisciplinary Character of Waterjets - selected examples from my research

(Multidyscyplinarny charakter technologii waterjet – wybrane przykłady z moich badań).

Obraz2.jpg

Drugi wykład wygłosił prof. dr inż. Frank Pude z Katedry Mikroobróbki w Centrum Doskonałości Inspire na Federalnej Politechnice w Zurychu, Szwajcaria, jednej z najlepszych w rankingach uczelni na świecie. Tytuł jego wykładu był następujący:

Bone and bone cement processing by pure and abrasive waterjet

(Obróbka kości i cementu kostnego wysokociśnieniową strugą czystej wody i strugi wodno-ściernej).

Obraz3.jpg

Po przerwie na kawę i słodką przekąskę ufundowaną przez J.M Rektor AJP, wystąpił Wiktor Stępień, prezydent jednego z największych producentów urządzeń waterjet na świecie, firmy BFT Pumps USA Inc at BFT GmbH. Zaprezentował on temat:

Waterjetting, machines and devices

(Technologia waterjet, maszyny i urządzenia).

Obraz4.jpg

Ostatnim mówcą był prof. dr hab. inż. Sergej Hloch, z Katedry Samochodów i Technologii Produkcji Wydziału Technologii Produkcji z Politechniki w Koszycach, Słowacja, który przedstawił wykład zatytułowany:

High-pressure pulsed jet technology

(Technologia wysokociśnieniowej strugi pulsacyjnej).

 Obraz5.jpg

Po seminarium zaproszeni goście zapoznali się z laboratoriami Wydziału Technicznego, ich wyposażeniem i możliwościami badawczymi, a podczas obiadu, ufundowanego przez panią prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego, dr inż. Aleksandrę Radomską-Zalas podjęli rozmowy o możliwościach wyjazdów zagranicznych naszych studentów oraz podjęcia wspólnej aktywności naukowej w zakresie badań o charakterze interdyscyplinarnym.

Działania te mocno wpisują się w strategię dalszego umiędzynarodowienia Wydziału Technicznego.

W dniu 02 kwietnia 2024 r. na Wydziale Technicznym AJP odbyła się uroczystość otwarcia laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens”. Laboratorium wyposażone zostało w urządzenia mechatroniczne, pozwalające na włączenie Uczelni do międzynarodowego programu Siemens Mechatronic System Certification Program - SMSCP. Program ten posiada trzy poziomy, z których obecnie Uczelnia prowadzi dwa pierwsze.

Udział w programie SMSCP wymagał dostosowania programów nauczania na Wydziale Technicznym do określonych wymagań co do treści i poziomu nauczania. Kursy te realizowane są na kierunkach Automatyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn pierwszego stopnia, przy wsparciu i we współpracy z Zespołem Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Zaliczenie kursów programu SMSCP pozwoli studentom oraz wybranym uczniom ZSE na zakwalifikowanie się do udziału w egzaminie, przeprowadzanym on-line przez centrum edukacyjne Siemens i uzyskanie certyfikatów:

- Siemens Certified Mechatronic System Assistant na poziomie pierwszym

oraz

- Siemens Certified Mechatronic System Associate na poziomie drugim.

W chwili obecnej przygotowujemy pierwszych kandydatów do egzaminów. Zaplanowane są one na koniec roku akademickiego 2023-24 oraz początek roku 2024-25.

W uroczystości wzięli udział JM Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim – prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, z ramienia Siemens (oddział polski) pani Ewa Mikos-Romanowicz Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Government Affairs”, z ramienia firmy dostarczającej maszyny i szkolenia pan Maciej Antonik Prezes współzałożyciel i Edu4Industry. Z Wydziału Technicznego AJP, Dziekan Prof. AJP, dr hab. Jarosław Becker, dr inż. Wojciech Zając koordynator otwartego laboratorium, dr inż. Grzegorz Andrzejewski i mgr inż. Artur Karasiński certyfikowani trenerzy Laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens”, mgr inż. Grzegorz Remiszewski oraz mgr Mariusz Kowalski. Uroczystość podpisania umowy prowadził Prodziekan WT dr inż. Łukasz Lemieszewski.

SiemensLogo.png

W dniu 27 marca 2024 r. odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu "Programować każdy może" organizowanego przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim dla uczniów lubuskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Patronat nad konkursem objeli Wojewoda Lubuski, Marszałek Województwa Lubuskiego, JM Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Kurator Lubuski.

Głównymi założeniami konkursu jest rozwijanie i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz weryfikacja własnych 
umiejętności programistycznych a także rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia wśród uczniów w województwa lubuskiego.

Do konkursu zgłosiło się 74 uczestników z szkół z całego województwa sprawdzając swoje umiejętności i wiedzę w zakresie algorytmiki i programowania w językach C++ lub Python. Konkurs odbył się w dwóch etapach, eliminacji które pozwoliły wyłonić 20 finalistów, oraz finału.

Laureaci w kategorii szkół podstawowych:

1 miejsce - Patryk Pilarz  
2 miejsce - Wiktor Lacroix  
3 miejsce - Michał Graś  

Laureaci w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1 miejsce -  Bartłomiej Koberski 
2 miejsce -  Artur Weber 
3 miejsce -  Oskar Weber 

Laureaci oprócz bonów pieniężnych ufundowanych przez JM Rektor AJP i Wojewodę Lubuskiego oraz wszyscy finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Kuratora Lubuskiego, Lubuskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole oraz gorzowskie firmy RAMBIT i BZ-SYSTEM. 

Laureaci szkół podstawowych uzyskali zaświadczenia gwarantujące 2 punkty rekrutacyjne zgodnie z Zarządzeniem NR 16/2024 Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025.

 

 min.png