Koło naukowe TIK
Koło Technik Informatycznych i Komputerowych TIK jest inicjatywą skierowaną do aktywnych studentów. Celem jego działania jest rozwijanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy, a także działalność na wielu płaszczyznach związanych z zachowaniem cyberbezpieczeństwa w szczególności sieci komputerowych i systemów satelitarnych. Uczestnicy koła mogą dzięki uczestnictwu w badanych i eksperymentach rozpocząć swoją pierwszą przygodę z działalnością naukową. Uczestnicy koła mogą także dokształcać się w laboratorium CISCO WT AJP, gdzie za darmo mają możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie certyfikowanych szkoleń.
Poniżej sprawozdania z działalności koła, które powinny zachęcić do udziału w pracach koła naukowego TIK:
Główne przedsięwzięcia w roku akademickim 2021/2022:
- pomoc uczestników koła w pracach konkursu dla uczniów woj. lubuskiego pt. „Programować każdy może” (odbyła się marcu 2021 r. szósta edycja konkursu).
- opracowanie zostały ćwiczenia laboratoryjne dla studentów z zakresu przeprowadzania audytu bezpieczeństwa sieci.
- uczestnictwo członków koła w zajęciach CCNA akademii Cisco.
- wykonane zostały badania eksperymentalne z zakresu analizy mocy sygnału GPS L1 co pozwoliło na wygłoszenie referatu na międzynarodowej konferencji Nowoczesne technologie w przemyśle 24-26.11.2021 r i publikowanie artykułu pt. Detekcja spoofingu na podstawie analizy spektrum sygnału GNSS
- wykonane zostały badania eksperymentalne z zakresu analizy metod zabezpieczania sygnału i dostępu do sieci bezprzewodowych 802.11 co pozwoliło na wygłoszenie referatu na międzynarodowej konferencji Nowoczesne technologie w przemyśle 24-26.11.2021 r i opublikowanie artykułu w materiałach pokonferencyjnych w j. angielskim pt. Methods of securing 802.11 wireless networks and assessing their vulnerability to attacks
- przeprowadzono dla uczestników koła kurs pilotażu bezzałogowych statków powietrznych, oraz zaliczono szkolenie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i zdano egzamin on-line przez uczestników koła zdobywając uprawnienia A1/A3 w kategorii otwartej do sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Główne przedsięwzięcia w roku akademickim 2020/2021:
- pomoc uczestników koła w pracach konkursu dla uczniów woj. lubuskiego pt. „Programować każdy może” (odbyła się maju 2021 r. piata edycja konkursu).
- opracowanie zostały ćwiczenia laboratoryjne dla studentów z zakresu konfiguracji protokołów IPSec i VoIP
- odbyło się seminarium on-line z wystąpieniem studenta Patryka Kupisa pt. Cyberbezpieczeństwo ofensywne czyli jak włamać się do serwera
- uczestnicy koła brali udział w webinarium pt. GNSS Interference: Sources, Effects, Detection and Mitigation Techniques organizwane przez https://www.tallysman.com/
- uczestnictwo członków koła w zajęciach CCNA akademii Cisco oraz kurach: NDG Linux Essentials oraz NDG Linux Unhatched
- wykonana została klasyfikacja ataków terrorystycznych na USV i UUV co pozwoliło na publikację pracy pt. GNSS and LNSS Positioning of Unmanned Transport Systems: The Brief Classification of Terrorist Attacks on USVs and UUVs https://www.mdpi.com/2079-9292/10/4/401 w MDPI (Multidyscyplinarny Instytut Wydawnictw Cyfrowych)
- przeprowadzono dla uczestników koła kurs programowania robotów LEGO EV3
Główne przedsięwzięcia w roku akademickim 2019/2020:
- pomoc uczestników koła przy organizacji konferencji pt. Smart Cities, orgaznizwanej przez WT i UM Gorzów Wielkopolski (w dniu 19.09.2019)
- opracowanie zostały ćwiczenia laboratoryjne dla studentów z zakresu analizy protokołów TCP i UDP za pomocą Wireshark.
- uczestnictwo na XVIII Targach Edukacyjnych, Targi Pracy i Kariery ABSOLWENT 2020;
- pomoc uczestników koła w przeprowadzeniu warsztatu w SP nr 10. na temat cyberprzemocy z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (w dniu 12.02.2020).
- przy współpracy z Andrzejem Kuźbą i Arkadiuszem Wiśniewskim (absolwentem WT AJP) z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Wydział Zarządzania Systemami Informatycznymi napisano artykuł pt. Przepływy danych miasta Gorzowa Wielkopolskiego wprowadzeniem do technologii inteligentnych miast, rozdział w Wybrane aspekty zastosowania nowoczesnych technologii, ISBN 978-83-66703-29-2
- uczestnictwo członków koła w zajęciach CCNA akademii Cisco;
- uczestnictwo w webinarium pt. RNTF, RIN co-host webinar on maritime resilience organizowane przez Royal Institute of Navigation https://rin.org.uk/event/marrinav (w dniu 25.06.2020).
Główne przedsięwzięcia w roku akademickim 2018/2019:
- pomoc uczestników koła w pracach konkursu dla uczniów woj. lubuskiego pt. „Programować każdy może” (odbyła się lutym 2019 r. czwarta edycja konkursu).
- pomoc uczestników koła przy opracowaniu materiałów do szkolenia dla funkcjonariuszy WKP w Gorzowie Wlkp. z zakresu Cyberprzemocy, metodyki prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz postępowanie Policji w sprawach nieletnich (13.12.2018 r.).
- pomoc uczestników koła przy badaniach z zakresu systemu wykrywania ataku typu spoofing sygnału GNSS za pomocą pomiaru prędkości;
- opracowanie zostały ćwiczenia laboratoryjne dla studentów z zakresu projektowania sieci komputerowych w modelu trójwartwowym;
- uczestnictwo członków koła w zajęciach CCNA akademii Cisco;
- szkolenie uczestników koła z programu Norma EXPERT.
Główne przedsięwzięcia w roku akademickim 2017/2018:
- Pomoc uczestników koła przy reprezentowaniu Wydziału Technicznego podczas Dnia otwartego 19.05.2017. oraz konferencji na Wydziale Technicznym, prowadzenie zajęć z programowania robotów LEGO.
- Pomoc uczestników koła w pracach konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych woj. lubuskiego pt. „Programować każdy może” (odbyła się marcu 2018 r. trzecia edycja konkursu).
- Opracowanie zostały ćwiczenia laboratoryjnego dla studentów z zakresu analizy hipertekstowego protokołu transmisji (HTTP) z wykorzystaniem snifera Wireshark. Tworzenie okablowania strukturalnego sieci przewodowej.
- Uczestnictwo członków koła w zajęciach CCNA 1-2 akademii Cisco.
- wykonane zostały badania eksperymentalne z zakresu analizy sygnału GPS L1 co między innymi pozwoliło na opublikowanie artykułu: Problemy telekomunikacyjne transportu morskiego, XV Konferencja Naukowo-Techniczna, Logistyka Systemy Transportowe Bezpieczeństwo w Transporcie - Logitrans 2018.
Przewodniczący:
Adrian Jędza
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opiekun:
dr inż. Łukasz Lemieszewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.